Aktualności

   TO, CO WAŻNE… dla dzieci, rodziców, drużynowych i instruktorów harcerskich, nauczycieli, wychowawców!

  

Zarówno formę, jak i sposób zaprezentowania treści w książeczce autorstwa Rafała Ryszki, można porównać do bardzo szczególnego apelu, do dziecięcego manifestu. Gdy oddajemy głos dzieciom i słuchamy tych głosów z uwagą, docieramy do dziecięcych potrzeb i dostrzegamy ich szczególny sposób rozumienia otaczającego świata. Ta percepcja pozbawiona jest zniekształceń i uproszczeń, domaga się prawdy, spójności, drogowskazu.

Bohater tej krótkiej opowieści, niczym saper, rozbraja świat wartości współczesnych dorosłych (rodziców, wychowawców), dostrzegając w nim wiele sprzeczności. Każde dziecko potrzebuje korzeni i skrzydeł. Uniwersalne wartości i potrzeby, przekazywane przez bliskich znaczących, o które upomina się dziecko w uchwyconym przez autora dialogu, pozwolą zapuścić zarówno korzenie, jak i rozwinąć skrzydła. Rafałowi Ryszce należą się podziękowania za to, że nam, dorosłym, zechciał o tym przypomnieć.

 

 dr Monika Kurzynoga
Pedagog

 

 Książkę można zamówić w Wydawnictwie IMPULS z Krakowa.

Zapraszamy na piątą edycję konkursu prac magisterskich, którego celem jest promowanie młodych pedagogów, autorów najlepszych prac magisterskich odnoszących się do współczesnych problemów pedagogicznych oraz opisujących zjawiska i procesy wychowawcze zachodzące w obszarze ekologii, środowiska przyrodniczego. Umożliwimy Wam popularyzację Waszej pedagogicznej wiedzy i badań.

Nasz konkurs skierowany jest do studentów ostatnich roczników kierunków pedagogicznych wszystkich uczelni wyższych w Polsce. Prace można składać od dnia 1 marca 2020 r. do 31 listopada 2020 r.  

 

Zapraszamy. Regulamin i informacje na stronie tutaj

Zapraszamy na imprezę partnerską. Szczegóły konferencji tutaj...

Zapraszamy w nowym roku na kursy przygotowujące wychowawców placówek wypoczynku w terminach: 24-26.01.2020, 24-26.04.2020, 15-17.05.2020, 22-24.05.2020, 29-31.05.2020, 12-16.06.2020, 26-28.06.2020, 03-05.07.2020, 28-30.12.2020.

Kurs odbywa się w piątek, sobotę i niedzielę.

Organizujemy także kursy na kierownika placówki wypoczynku, w terminach:  25.01.2020, 23.05.2020, 30.05.2020, 27.06.2020, 29.12.2020

Kurs odbywa się w sobotę.

Aby się zgłosić na kurs należy wysłać wypełniony formularz zgłoszeniowy, który otrzymuje się po wysłaniu e-maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. z informacją dot. nazwy kursu, wybranego terminu oraz imieniem i nazwiskiem kandydata na kurs. 

Organizacja naszych kursów w roku 2020 odbywa się zgodnie z aktualnym upoważnieniem: WNKPSE.5632.1.2020.PS Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. 

Zapytania dot. kursów można kierować telefonicznie: tel. 0 666 377 364 lub na adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. 

Kolejna - IV międzynarodowa konferencja “Edukacja Przygodą” odbędzie się: 21– 23.05. 2020 w ośrodku Rewita Rynia, ul. Wczasowa 59, 05-127 Białobrzegi (k. Warszawy). 

Niezwykła w Polsce konferencja gromadząca naukowców, praktyków, edukatorów, trenerów, przedsiębiorców, terapeutów i nauczycieli zainteresowanych szerokim nurtem jakim jest edukacja przez doświadczenie. Jeśli interesują Cię takie nurty jak: pedagogika przeżyć, pedagogika przygody, experiential education, outdoor & adventure education, wilderness & adventure therapy, sail training, edukacja przyrodnicza, turystyka & rekreacja – ta konferencja jest dla Ciebie!

 

 

 

Więcej na stronie tutaj

Konferencja przybliża tematy związane z funkcjonowaniem przedszkoli leśnych oraz PO RAZ PIERWSZY w Polsce prezentowane będą koncepcje, w oparciu o które funkcjonują leśne szkoły. Jeśli interesujesz się edukacją leśną i blisko przyrody, pracujesz z dziećmi i szukasz inspiracji, jesteś ciekawy dlaczego, po co i jak to działa przyjedź do Białegostoku! Nasi prelegenci to przede wszystkim doświadczeni praktycy, dzięki którym zgłębicie tematykę konferencji  od strony doświadczeń, tak z Polski jak i innych krajów europejskich.

Edukacja naturalnie to kontakt z naturą oraz wspieranie naturalnego rozwoju dziecka poprzez szacunek dla ucznia, podążanie za jego indywidualnymi potrzebami, zainteresowaniami, możliwościami.  Celem konferencji jest upowszechnianie wiedzy z zakresu funkcjonowania przedszkoli i szkół leśnych oraz edukacji w przyrodzie poprzez wymianę doświadczeń i networking. Więcej tutaj ...

OSEA to stały punkt na mapie ogólnopolskich wydarzeń związanych z edukacją alternatywną. Konferencja jest przestrzenią, w której uczestnicy wymieniają się doświadczeniami, czerpią inspiracje, nawiązują współpracę i dyskutują w gronie entuzjastów alternatywnych ścieżek edukacyjnych. W tym roku spotkanie ma miejsce po raz siódmy. Na bogaty i różnorodny program dwudniowego wydarzenia składają się wykłady, warsztaty, panele dyskusyjne i spotkania sieciujące. Nasi prelegenci i warsztatowcy to doświadczeni praktycy, którzy na co dzień wdrażają realne zmiany w edukacji.

Organizatorzy zapraszają rodziców, edukatorów, nauczycieli, twórców alternatywnych placówek edukacyjnych oraz wszystkich tych, którzy wierzą - tak jak WSW, że inna edukacja także w Polsce jest możliwa...

 

 

Zobacz więcej ...

Z serca lasu – w Polskę, ślemy Wam zaproszenie do udziału w programie szkoleniowym „Nauczyciel przedszkola leśnego”.

Dla tych z Was, kobiet i mężczyzn, którzy już w takich przedszkolach pracują lub czują, że chcą pracować. Dla tych, którzy czują dokonującą się już zmianę roli nauczyciela, z tego, który „realizuje i egzekwuje", na tego, który odważa się brać na siebie odpowiedzialność za swoje działania i bardziej towarzyszy dzieciom w ich rozwoju niż mówi jakie mają być.

Forest School Center to nowo powstający ośrodek rozwoju dla nauczycieli i edukatorów leśnych.

Jego przygotowaniem i realizacją zajmujemy się w Partnerstwie stworzonym przez: Fundację Fundusz Współpracy, Przedszkole leśne „Leśna Droga”, Wrocławskie Stowarzyszenie Wychowawców oraz niemieckiego partnera Waldkindergarten Regensburg.  Wspierają nas też trenerzy oraz psychologowie. Nasi trenerzy pracują empatycznie oraz posiadaj duże doświadczenie w pracy z dziećmi w przyrodzie,  w prowadzeniu przedszkola leśnego, zajęć outdoorowych  i tego wszystkiego co jest niezbędne do stworzenia dobrej atmosfery rozwoju i pracy.

Zaplanowaliśmy łącznie ponad 252 godziny szkoleniowe rozłożone na 14 weekendowych warsztatów, przygotowujemy webinary, praktyki, coaching indywidualny, spotkania z ciekawymi ludźmi. Chcemy aby każdy warsztat odbył się w innym miejscu, aby pokazać Wam, że idę leśnej edukacji można realizować w każdym terenie.

Program szkoleniowy trwa 14 miesięcy. Comiesięczne warsztaty odbywają się od piątkowego popołudnia, do obiadu w niedzielę.  Osoby chętne do podjęcia szkolenia prosimy o wypełnienie formularza rekrutacyjnego i zapoznania się z regulaminem.

Rekrutację prowadzimy do 2 kwietnia 2019 r. Spośród nadesłanych zgłoszeń zaprosimy 36 osób na jednodniowy warsztat rekrutacyjny w Warszawie, w dniach 6 lub 7 kwietnia 2019 roku. Z tej grupy zaprosimy 24 osoby do dalszej współpracy.

Dzięki finansowemu wsparciu otrzymanemu z Unii Europejskiej w tym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. udział w programie szkoleniowym jest bezpłatny. Więcej informacji znajdziecie po linkiem https://cofund.org.pl/projekty/forest-school-center#materialy-do-pobrania


 

  

W programie m. in.: poznanie pedagogiki przeżyć/Erlebnispädagogik i wskazówki do własnego projektowania zabaw, doświadczenie różnych aktywnych form pracy grupowej, prezentacja aktywnych form pracy z grupą w pedagogice niemieckiej; zajęcia w parku linowym, autorska metoda feedbacku grupowego, niezbędna teoria i aktywne uczestnictwo.

Miejsce: Sobótka k. Wrocławia, Dom Turysty "Pod Wieżycą". Więcej informacji tutaj ...